دسته‌بندی نشده, مراقبت و سلامتی

بررسی عطر بر اساس روانشناسی

عطرها نقشی فراتر از خوشبویی صرف دارند. آنها می‌توانند بر احساسات، خاطرات و رفتار ما تأثیر بگذارند و حتی هویت ما را شکل دهند. در روانشناسی، مطالعه ی این تأثیرات روانشناسی عطر نام دارد.

در ادامه به برخی از مهم‌ترین جنبه‌های روانشناسی عطر می‌پردازیم.

عطر: سفری به اعماق ناخودآگاه

همانند یک انسان، عطر نیز دو بخش دارد: بخش خودآگاه و بخش ناخودآگاه.

بخش خودآگاه عطری است که ما حس می‌کنیم، نت‌ها و آکوردهایی که به طور واضح قابل تشخیص هستند. این همان چیزی است که در هنگام تست عطر به آن توجه می‌کنیم.

اما بخش ناخودآگاه عطری است که در زیر سطح آگاهی پنهان می شود. این بخش از عطر شامل مولکول‌های معطر پیچیده‌ای است که فقط برای عطرسازان مشخص هستند و فرمول عطر را تشکیل می‌دهند.

برای درک بهتر این موضوع، به رایحه انجیر در عطرها می‌پردازیم. همه ما می‌دانیم که انجیر چه بویی دارد، اما استخراج عطر آن از میوه به تنهایی غیرممکن است.

عطرسازان برای خلق رایحه انجیر در عطر، از مخلوطی از مواد شیمیایی مانند گاما اکتالاکتون، ایزو ای سوپر، استمون و هدیون استفاده می‌کنند.

هنگامی که عطری با رایحه غالب انجیر را استشمام می‌کنیم، فقط بخش خودآگاه آن را درک می‌کنیم، یعنی همان رایحه انجیر. اما بخش ناخودآگاه عطر، دروغ‌های سفیدی است که در زیر آن پنهان شده و از مواد شیمیایی پیچیده‌ای تشکیل می شود.

همانطور که روانکاوی از تکنیک‌های خاصی برای رسیدن به اعماق ناخودآگاه ذهن انسان استفاده می‌کند، عطرسازان نیز از روش‌هایی برای آشکار کردن بخش ناخودآگاه عطر بهره می‌برند. و روان شناسی عطر را مورد برسی قرار می دهند.

مقاسه رایحه یک عطر با شخصیت افراد

عطر، درست مانند یک شخص، می تواند به صورت جداگانه، از طریق اجزای آن یا به عنوان یک کل با تمام اجزای آن دیده شود. و این همان چیزی است که به عطر هویت می بخشد، چیزی که آن را خاص می کند – زیرا با وجود اینکه همه مواد تشکیل دهنده را می دانیم، نمی توانیم تصور کنیم که در واقع جه رایحه ای دارد. درست مانند افراد، ما می‌توانیم تمام ویژگی‌ها، ویژگی‌های شخصیتی آنها را بدانیم، اما اینکه چگونه آنها را درک می‌کنیم و در هنگام تماس با ما چگونه واکنش نشان می‌دهند، این چیزی کاملاً متفاوت است.

وقتی عطری را می‌بویم، متوجه می‌شویم که عطار آن می‌خواسته ما احساسی کلی نسبت به آن داشته باشیم. مجموعه‌ای باشد که بویی خاص و بدون نت‌های فردی قوی یا قطعاتی با آکوردهای گل‌دار، لذیذ، تند یا ترکیب‌های سولی فلور داشته باشد یا ترکیبات با یک نت غالب . با این حال، حقیقت کاملاً متفاوت است. برای درک روشی که عطر را تجربه می کنیم، تصویری از ذهن خودآگاه و ناخودآگاه زیگموند فروید که در روانکاوی خود استفاده کرده است می تواند کمک کند.

ذهن ناخود آگاه از نظر فروید و برسی آن در روانشناسی عطر

فروید ذهن، زندگی روانی و شخصیت را به صورت یک کوه یخی شناور در آب معرفی کرد که تنها بخش کوچکی از آن در بالای آب (سطح هوشیاری) است در حالی که بزرگترین و بخش عظیمی از آن زیر آب است. قسمتی که بالای آب قرار دارد بخش خودآگاه شخصیت ما است در حالی که قسمت زیر آب قسمت ناخودآگاه شخصیت ما است. ما با آگاهی خود درک می کنیم. در حالی که قسمت ناخودآگاه در زیر سطح آگاهی قرار دارد و رسیدن به آن دشوار و حتی غیرممکن است. و تنها از طریق روش های خاص امکان پذیر است.

 مقاسه شخصیت یک انسان و رایحه عطر

درست مانند شخصیت یک انسان، یک عطر نیز از بخش خودآگاه و ناخودآگاه تشکیل می شود. بخش آگاهانه، قسمت “بالای آب” همان چیزی است که می توانیم احساس کنیم، چه در مورد نت های عطر صحبت کنیم، چه آکورد یا ترکیب کلی. بخش ناخودآگاه، بخشی که ما نمی توانیم ببینیم، که در زیر آب قرار دارد و در زیر آگاهی قرار دارد، همه آن مواد شیمیایی معطر هستند که یک عطر را تشکیل می دهند و فقط برای عطرسازان شناخته شده هستند.

قسمت هایی که فرمول عطر را می سازند. ما می توانیم این را از طریق مثال نت بوی انجیر که اغلب در عطرها استفاده می شود درک کنیم. همه ما می دانیم که انجیر چه بویی دارد، اما مانند لیمو نمی توان از میوه آن عطر را استخراج کرد. بنابراین، همه عطرسازان از مخلوطی از موادی مانند گاما اکتالاکتون، ایزو ای سوپر، استمون، هدیون استفاده می کنند تا آن رایحه قابل تشخیص انجیر را بدست آورند.

این کار از طریق تجزیه و تحلیل شیمیایی، کروماتوگرافی گازی و طیف سنج جرمی و یا تمرین ادراک بویایی (یا تکنیک‌های مشابهی که در فصل‌های بعدی روانشناسی عطر شرح داده می‌شود) انجام می‌گیرد.

بنابراین، دفعه بعد که عطری را استشمام کردید، به یاد داشته باشید که چیزی که حس می‌کنید تنها بخش کوچکی از عطر است.  و با برسی روانشناسی عطر به لایحه های عمیق تر آن پی ببریم.

بالوپبن نمایندگی برند لطافه

سایت بالوپین نمایندگی برند لطافه در ایران و تهران می باشد که کلیه محصولات خود را بطور مستقیم از دبی تهیه میکند. شما عزیزان میتوانید با اطمینان از اصالت کالا محصول مورد علاقه خود را از سایت فروشگاهی بالوپین تهیه کنید. بالوپین دنیایی از عطر و ادکلن های عربی و شرقی را برای شما گردآوری گرده است که میتوانید با مناسب ترین قیمت اقدام به خرید آنها بصورت عمده و تکی کنید.

امیدوارم این موضوع به شما در درک و تحسین مهارت عطرسازان کمک کند. زیرا ساختن عطری که نه تنها اصیل باشد، بلکه تمام معیارها و کیفیت‌های شیمیایی و هنری را نیز در خود جای دهد، به سال‌ها تجربه و آزمایش نیاز دارد.

علاوه بر این، به یاد داشته باشید که آنچه شما درک می‌کنید، تنها بخش کوچکی از شخصیت شماست.

امیدوارم با درک این موضوع، قدر خود و دیگران و آفریننده را بیشتر از قبل بدانید. پیچیدگی عطر، درست مانند روح انسان، بسیار زیاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *